C++ Geliştirme Ortamı (IDE)

by ck
0 yorum

IDE’ler sadece kodunuzu derlemenize ve çalıştırmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda programlama çalışmalarınızı hızlandırmak ve işleri sizin için kolaylaştırmak için araçlar ve özellikler sunar.

Bu makalede, size en uygun olanı seçmenizi kolaylaştırmak için size her IDE hakkında açık ve basit açıklamalar vermeye çalışacağım. Hangisinin en uygun olduğunu görmek için bilgisayarınıza birden fazla IDE de yükleyebilirsiniz.

1. NetBeans

Netbeans, C/C++ ve diğer birçok programlama dili için ücretsiz, açık kaynaklı ve popüler bir çapraz platform IDE’dir. Topluluk tarafından geliştirilen eklentiler kullanılarak tamamen genişletilebilir.

C/C++ için proje türleri ve şablonlar içerir ve statik ve dinamik kitaplıklar kullanarak uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, projelerinizi oluşturmak için mevcut kodu yeniden kullanabilir ve ayrıca uygulamaları yerden oluşturmak için ikili dosyaları içine almak için sürükle ve bırak özelliğini kullanabilirsiniz.

NetBeans, birçok proje tabanlı şablon sağlayan C ++ geliştirme için harika bir IDE’dir. Bu açık kaynaklı yazılım, yeniden düzenleme, otomatik girinti, sözdizimi vurgulama, köşeli parantez eşleme, kod katlama vb. özelliklere sahiptir.

Sayfayı ziyaret et: https://netbeans.org/downloads/8.0.1/

 

2. Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft tarafından geliştirilen modern, açık kaynaklı bir IDE’dir. Visual Studio Code, Linux, Windows ve Mac OS X üzerinde çalışan zengin, tamamen entegre, platformlar arası bir geliştirme ortamıdır. Visual Studio Code, iyi  bir komut satırı ara yüzüne, yüksek kaliteli API, kod parçacıkları, kod yeniden düzenleme, otomatik kod tamamlama, entegre Git vb. özellikler sunar. Son zamanlarda Linux kullanıcılarına açık kaynak yapılmıştır ve kullanıcılara her şeyi oluşturmak için gereken her aracı sunan kod düzenlemeyi yeniden tanımlamıştır. Windows, Android, iOS ve web dahil olmak üzere birden çok platform için uygulama geliştirilebilir.

Uygulama geliştirme, uygulama yaşam döngüsü yönetimi altında kategorize edilen ve özellikleri genişletme ve entegre etme özellikleriyle özelliklerle doludur. Visual Studio web sitesinden kapsamlı özellikler listesini okuyabilirsiniz.

Sayfayı ziyaret et: https://code.visualstudio.com/

 

3. Dev C++

Açık kaynaklı bir IDE olan Dev C++, en iyi C++ IDE’lerinden biri olarak kabul edilir. Dev C++ yalnızca Windows’ta kullanılabilir, Linux ve OS X gibi diğer işletim sistemlerini desteklemez. Kod tamamlama, araç yöneticisi, entegre hata ayıklama, sözdizimi vurgulama, GCC tabanlı derleyiciler, profilleme vb. özelliklere sahiptir.

Sayfayı ziyaret et: http://www.bloodshed.net/devcpp.html

4. Brackets Code Editor

Brackets, web tasarımı ve geliştirmesi için özel olarak tasarlanmış modern ve açık kaynaklı bir metin editörüdür. Eklentiler yoluyla oldukça genişletilebilir, bu nedenle C/C++ programcıları C/C ++/Objective-C paket uzantısını yükleyerek kullanabilir, bu paket C / C ++ kod yazımını geliştirmek ve IDE benzeri özellikler sunmak için tasarlanmıştır.

Brackets, web geliştirme için kullanılan açık kaynaklı bir kod düzenleyicidir, ancak bir eklenti yükleyerek C++ için kullanabilirsiniz. Brackets, çok sayıda program tarafından sevilen en popüler IDE’lerden biridir.

Sayfayı ziyaret et: http://brackets.io/

5. Code::Blocks

Code::Blocks gerekli tüm özellikleri ve araçları sağlayan C ++ geliştirme için başka bir harika IDE’dir. IDE’yi Windows, Mac OS X ve Linux gibi çeşitli platformlarda kullanabilirsiniz.

Code::Blocks hata ayıklama, derleme ve otomatik kod tamamlama gibi tüm temel özelliklere sahiptir. Diğer özellikler arasında profil oluşturma, kod kapsamı, kod analizi, sürükle ve bırak özelliği vb. bulunur. Eklentiler aracılığıyla daha fazla özellik ekleyebilirsiniz. Code::Blocks web sitesinden kapsamlı özellikler listesini okuyabilirsiniz

Sayfayı ziyaret et: http://www.codeblocks.org/

6. Eclipse

Eclipse, programlama alanında iyi bilinen bir açık kaynaklı, çapraz platform IDE’sidir. Kullanıcılara, arayüz öğelerinin kolay düzenlenmesi için sürükle ve bırak işlevlerini destekleyen harika bir GUI sunar. Eclipse, C++ geliştirme için en basit ve en güçlü IDE’lerden biridir.

Bu, Windows, Mac OS X ve Linux için kullanılabilen açık kaynaklı bir IDE’dir. Bu çok basit bir IDE olduğundan, yeni başlayanlar kullanımı çok kolay bulacaklar. Hata ayıklama, kod derleme, otomatik kod tamamlama, profil oluşturma, yeniden düzenleme, statik kod analizi, sürükle ve bırak özelliklerinden birkaçıdır. Eclipse web sitesinden kapsamlı özellikler listesini okuyabilirsiniz

Sayfayı ziyaret et: http://www.eclipse.org/cdt/

7. Atom

Atom aynı zamanda Linux, Windows veya Mac OS X üzerinde çalışabilen modern, açık kaynaklı, çok platformlu bir metin editörüdür.Atom, C ++ dahil birçok bilgisayar programlama dili için kullanılabilen modern ve güçlü bir IDE’dir. Windows, Mac ve Linux’u destekler. Bu çok özelleştirilebilir bir IDE. Otomatik tamamlama, bul ve değiştir özelliği, dosya tarayıcısı ve paket yöneticisi gibi özellikler sunar.

Sayfayı ziyaret et: https://atom.io/

8. BlueFish Editor

Bluefish normal bir editörden daha fazlasıdır, programcılara web siteleri geliştirmek, komut dosyaları ve yazılım kodu yazmak için IDE benzeri özellikler sunan hafif, hızlı bir editördür. Çok platformlu, Linux, Mac OSX, FreeBSD, OpenBSD, Solaris ve Windows üzerinde çalışır ve ayrıca C / C ++ dahil birçok programlama dilini destekler.

Sayfayı ziyaret et: http://bluefish.openoffice.nl/

9. Sublime Text

Sublime Text, C ++ dahil birçok programlama dili için kullanabileceğiniz muhteşem bir kod editörüdür. Bu, basit kullanıcı arayüzü ile çok hızlı bir metin editörüdür. Bu yazılımın kullanımı çok kolaydır.

Sublime Text, sözdizimi vurgulama, Her Şeye Git, Git Tanımı, Komut Paleti, Birden Çok Seçim, güçlü API, bölünmüş düzenleme ve anında proje geçişi gibi harika özelliklerle birlikte gelen modern bir IDE’dir.

Sublime Text, kod, işaretleme ve nesir için tasarlanmış ve geliştirilmiş, iyi tanımlanmış, çok platformlu bir metin düzenleyicidir.  C/C ++ kodu yazmak için kullanabilirsiniz ve harika bir kullanıcı arayüzü sunar.

Sayfayı ziyaret et: https://www.sublimetext.com/

10. Qt Creator

Bağlı cihazların, arayüzlerin ve uygulamaların oluşturulması için tasarlanmış, özgür olmayan, platformlar arası bir IDE’dir. Qt yaratıcısı, kullanıcıların gerçek uygulama kodlamasından daha fazla oluşturma yapmalarını sağlar.

Mobil ve masaüstü uygulamaları ve ayrıca bağlı gömülü cihazlar oluşturmak için kullanılabilir. Qt Creator, mobil, masaüstü, katıştırılmış cihazlar vb.Için GUI tabanlı çapraz platform yazılım uygulamaları oluşturmak için yararlı bir   IDE’dir.

Bu yazılım geliştirme aracını kullanarak yüksek kaliteli grafik kullanıcı arabirimleri ve yüksek performanslı uygulamalar oluşturabilir ve geliştirmenizi hızlandırabilirsiniz.

Sayfayı ziyaret et: https://www.qt.io/

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Et Gizlilik Politikası